Ebben a bejegyzésben röviden összeszedtem, hogy melyek azok az eszközök és ismeretek, amik szükségesek ahhoz, hogy bárki azonnal elkezdhessen ismerkedni a nodejs-el.

JavaScript alapismeretek

Az első és legfontosabb, amit kiemelnék, hogy mivel a nodejs mögött is JavaScript van, ezért nem árt, viszont használ :), ha ismered a nyelvet. Egyáltalán nem kell profinak lenned benne, viszont értsd a JavaScript kódot, amit írsz.
Rendben… létezik az a forgatókönyv is, hogy a nodejs-el párhuzamosan bővíted a JS tudásod, de sokkal egyszerűbb dolgod lesz, ha már volt dolgod a JS-el.
Mentőöv azoknak, akik nem tanultak még JavaScript nyelven kódolgatni, hogy a YouTube csatornámon van egy kezdő-középhaladó JavaScript videó sorozat, ami az alapoktól kezdve ismerteti meg a nézőközönséget a JS-el. Javaslom, hogy nézz be oda mindenképpen :).
Készül egyébként a „tanfolyamnak” egy blogos változata is, illetve egyelőre ezen az oldalon találsz JavaScripttel kapcsolatos ismeretanyagot.
Operációs rendszer
Mindegy, hogy Windows, Mac vagy Linux. A NodeJS minden operációs rendszer alatt elérhető.

NodeJS
Mindenképpen kell maga a NodeJS. Talán ezzel is kezdhettem volna, de ha nincs alapvető JavaScript tudásod, akkor véleményem szerint addig hiba elkezdeni a NodeJS-t tanulni.
Ide vonatkozó mai bölcsesség: Ahhoz, hogy szaladni tudj, előbb meg kell tanulnod járni. 🙂
Ahogy már említettem, párhuzamosan tudnád a kettőt tanulni (NodeJS + JavaScript), viszont ez esetben a NodeJS-el is lassabban fogsz majd haladni.

Tehát kell neked a node! A nodejs.org oldalon a Downloads menüpont alól tudod letölteni és telepíteni a Te operációs rendszerednek megfelelő NodeJS csomagot. Két fajta verzió érhető el mindig. Az egyik az LTS, azaz Long Term Supported. Ez az, ami a legstabilabb létező verzió, ennek letöltése AJÁNLOTT! A másik a Current, az aktuálisan a legfrissebb újításokkal rendelkező verzió. Semmiképp nem javasolt, hogy kereskedelmi forgalomba kerülő alkalmazást ezzel fejlesszünk, mert hibákat tartalmazhat.
Vagyis LTS forever!
Ha már itt tartunk, akkor csináltam régebben egy videót a NodeJS telepítéséről is. Megjegyzem, hogy az a ReactJS-hez készült, de a node telepítése is benne van. Mindenképpen fogok csinálni erre később egy külön videót is. Kérlek erre valaki emlékeztessen! 🙂
És, ha valamilyen oknál fogva nincs lehetőséged saját gépre telepíteni a node-ot, akkor létezik egy ingyenes weboldal (online fejlesztőeszköz), ahová csak regisztrálnod kell és online tudsz NodeJS kódot írni és futtatni: https://replit.com/
Kódszerkesztő
Feltételezve, hogy saját gépeden fogod a NodeJS-t használni, szerintem a jelenleg legjobb INGYENES fejlesztő eszköz az a Visual Studio Code. Minden operációs rendszer alatt működik.

Nos ennyi lett volna hát dióhéjban, bár visszanézve ez már inkább kókuszdió héjába férne csak bele, hogy mi kell neked ahhoz, hogy szívvel-lélekkel belevesd magad a NodeJS tanulásába.
Hajrá!